piątek, 27 listopada 2009

Hejka :-)

Najpierw powiem kilka słów o sobie.. Jestem nastolatką bardzo lubię zwierzęta, a raczej się nimi opiekować to są zwierzaki moje:
Kot - Pysia
Pies - Dora
Rybka - Maniek
Jeżeli chodzi o psa i kota to nie wiele mam informacji na ich temat bo mam ich od niedawna ale to jest informacja o rybce Mańku;-)

Opis..rybki ;-)

Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny piękniczkowatych. Jest popularnym, mało wymagającym gatunkiem akwariowym.


Środowisko naturalne

Mieczyk Hellera występuje w Ameryce Środkowej – w Meksyku, Gwatemali i Hondurasie. Spotkać go można w jeziorach, rzekach, a nawet niewielkich strumieniach. Do Europy został sprowadzony w 1907 roku.

Cechy charakterystyczne

Mieczyk Hellera osiąga do 12 cm długości ciała, najczęściej jednak mierzy około 10 cm. Samiczki są nieco większe i mniej smukłe od samców. Samce wyposażone są w charakterystyczny wyrostek płetwy ogonowej (tzw. miecz) oraz gonopodium.

Forma dzika jest zielona z purpurową pręgą wzdłuż boku, ale dzięki selektywnemu rozmnażaniu wyhodowano przeróżne odmiany barwne wyposażone w wiele rodzajów płetw. Do najpopularniejszych odmian należy np. mieczyk złoty, mieczyk „gold comet”, mieczyk „red-eyed red”, mieczyk „red wag lyre”, mieczyk „black calico”, mieczyk „tuxedo” czy mieczyk „pineapple”.

U mieczyków spotyka się interesujące zjawisko przekształcania się dorosłych, płodnych samic w samce (także zdolne do zapładniania). Zjawisko odwrotne nie zostało zaobserwowane.

Zachowanie

Mieczyk Hellera to ryba spokojna, łagodna, rzadko atakująca współmieszkańców akwarium. Jedynie dorosłe samce mogą próbować walczyć ze sobą o pozycję w zbiorniku. W stadzie to samice powinny stanowić większość. Mieczyki chętnie korzystają z całej toni akwarium. Są odporne, dobrze znoszą przejściowe wahania temperatury. Lubią duże, gęsto obsadzone roślinami zbiorniki.

Akwarium

Powinno być duże, a nawet bardzo duże, gęsto zarośnięte, wyposażone w dużo roślin pływających. Temperatura wody powinna wynosić 22-27ºC, pH 7-7,5. Najlepsza jest woda średnio twarda do twardej.

Pokarm

Gatunek ten jest niemal wszystkożerny, ale w jego diecie powinien przeważać pokarm roślinny (glony, parzona sałata). Ryba chętnie żywi się rurecznikiem, ochotką i rozwielitkami. Suchy pokarm może jedynie uzupełniać dietę.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie jest trudnym zadaniem i powinien sobie z tym poradzić nawet początkujący akwarysta. Do zapłodnienia dochodzi w akwarium ogólnym. Zapłodnioną samicę należy przenieść do mniejszego zbiornika o parametrach zbliżonych do dużego. Po ciąży trwającej 22-28 dni rodzi się do kilkuset młodych. Samica może próbować je pożerać, dlatego tuż po porodzie należy ją odłowić i przenieść z powrotem do akwarium ogólnego. Wychów narybku nie sprawia większych problemów – młode żywią się tym samym, co dorosłe mieczyki, należy im jednak odpowiednio rozdrabniać pokarm. Konieczny jest także dostęp do glonów.




Zapraszam do częstszego odwiedzania mojego Bloga;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz